Цікаво, чи задумувався доктор Ліклідер під час створення мережі ARPANET над тим, що майже через 50 років її удосконаленою версією будуть користуватися понад 2 мільярди жителів Землі?
На сьогодні, молодій та активній людині важко уявити своє життя без комп’ютерних технологій, та Інтернету зокрема. Глобальна мережа переповнена можливостями, які значно полегшили доступ до інформації та її застосування. Це стосується не тільки роботи чи навчання, а й розваг та повсякденних турбот.
Зараз комп’ютер можна побачити у практично у будь-якому домі і користуватися ним зазвичай вміють всі – від найменших до найстарших. Батьки заохочують своїх дітей до вивчення «комп’ютерної грамоти», оскільки розуміють, що на сучасному етапі комп’ютерні технологій проникають у велику кількість сфер життя.
Проте, не слід забувати, що оволодівши комп’ютером діти отримують доступ до Інтернету (і відсутність підключення вдома їх не зупинить) і вирушають у захоплюючу мандрівку незнаними просторами Всесвітньої мережі. Зазвичай, дитина не має сформованих інтересів та шукає інформацію не цілеспрямовано. Ось тут на неї і очікують перші загрози: сайти для дорослих, реклама алкоголю чи тютюну, різноманітні тести та вікторини, що потребують надсилання платних повідомлень, а також доступ до матеріалів, які негативно впливають на дитячу психіку, яка просто не готова до їх сприйняття (наприклад, статті із суіцидальними мотивами).
Однією із найбільших проблем є так звана ігороманія, якій найчастіше піддаються діти. Звісно, для цього їм не завжди потрібен Інтернет, але онлайн ігри на сьогодні є дуже популяризованими, чим і користуються їх виробники. У більшості з них є опції отримання бонусів за допомогою надсилання sms або нарахування грошей на Інтернет-рахунок.
Ще однією загрозою для дитини, що користується Інтернетом, є повідомлення про себе особистої інформації під час віртуального спілкування. На перший погляд, у цьому немає нічого поганого, але якщо дитина повідомляє абсолютно незнайомій людині, коли сім’я збирається на відпочинок і те, що вазони буде підливати сусідка раз на три дні, це може стати причиною пограбування. Проте, і це не найгірший варіант. Британський правозахисник на конференції у Варшаві продемонстрував серйозність проблеми: він створив свій аккаунт на популярному ресурсі Facebook.com з мінімальними відомостями про себе і витратив два дні на масову розсилку запитів для інших користувачів з метою познайомитися. Через два дні у нього було вже більше двох сотень «друзів» молодше 18 років з докладними особистими даними, аж до домашньої адреси та телефону. Таким чином стає зрозуміло наскільки легко отримати потрібну інформацію про дитину і не слід забувати про те, що використати її можуть по-різному, адже в Інтернеті за масками анонімності приховуються багато не зовсім здорових людей.
Однак, батькам не слід забороняти своїм діткам користуватися Інтернетом, варто просто допомогти це правильно робити: показати цікаві сайти, навчити шукати потрібну достовірну інформацію та відрізняти її від брехні. У Всесвітній мережі є багато можливостей, які варто показати дитині, адже з часом вона також зможе ними користуватися, наприклад навчання онлайн, купівля товарів у Інтернет-магазинах та аукціонах, телебачення онлайн, резервування та купівля квитків на різні види транспорту і т.п.
Проте, у медалі, як відомо, дві сторони і масштабне дослідження, проведене американськими вченими наголошує на важливості користування Інтернетом для дітей та підлітків. Вчені довели, що користування Інтернетом допомагає підвищувати рівень писемності та технологічних навичок, а для багатьох молодих людей Інтернет чи не єдиний спосіб проявити свої творчі здібності. Батькам вони рекомендують більше часу проводити з дітьми, коли ті знаходяться у Інтернеті, і якщо на це є потреба, переглядати список сайтів, які відвідувала дитина, за допомогою опції «Історія» у браузері.
Сьогодні люди, і діти зокрема, шукають більшість потрібної інформації у Глобальній мережі і часто ця інформація стосується їх особистого життя та проблем. Тому батькам не варто забувати просто багато розмовляти із своїми дітьми, допомагати вирішувати їх проблеми та негаразди, адже не гарантовано, що інформація, яку дитина знайде в Інтернеті буде достовірною, а віртуальний друг справді хотітиме допомогти.
Немає коментарів:
Дописати коментар